Brda rozpoczyna swój bieg w górnej części Polski. Cała rzeka charakteryzuje się bardzo dobrą dostępnością komunikacyjną i starannym zagospodarowaniem turystycznym. Najatrakcyjniejsze fragmenty ze względu na niebotyczne walory zostały objęte różnymi formami ochrony. Północną część dorzecza obejmuje Zaborski Park Krajobrazowy z mnóstwem jezior, strumieni i rzek. Wiele miejsc potrafi doprawdy zachwycić ciszą oraz tajemniczością. Niemal każdy odnosi wrażenie, że natura zachowała to miejsce nieodkrytym właśnie dla niego. Najpiękniejszy odcinek Brdy jest w okolicy Tucholi obejmuje go Tucholski Park Krajobrazowy.

Przez teren Parku Brda płynie początkowo meandrując wśród łąk, a następnie przemienia się w niemal górską rzekę z szybkim nurtem, licznymi głazami i powalonymi drzewami. Rzeka przemyka się tunelem zieleni otoczona wysokimi, urwistymi, malowniczymi brzegami.

Poniżej Tucholi, w okolicy leśniczówki Świt wartki prąd rzeki rozbija się o głazy tworząc uroczysko „Piekiełko ‘’ - miejsce pociągające dzikością i niezwykłością. W dolnym odcinku spiętrzone wody tworzą doskonale wkomponowany w sosnowe lasy Zalew Koronowski. Ostatni etap szlaku prowadzi przez Bydgoszczy gdzie po 239 km od źródeł wody Brdy wpadają do Wisły. Spływ Brdą rozpoczyna się od jeziora Głębokiego w miejscowości Świeszyno. Na przebycie trasy potrzeba około 2 tygodni. Wzdłuż wszystkich tras zlokalizowane są pola namiotowe.